Píšme všetci modrým perom

Autor: Maria Garabasova | 24.3.2017 o 7:24 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  1088x

Alebo, čím viac adidas, tým lepší lekár. Diskusia o zavedení uniforiem na školách sa celkom dobre číta. Rodičia verzus učitelia, učitelia verzus učitelia, rodičia verzus rodičia.

A aby toho nebolo málo, treba tam nejako prepašovať aj spomienky na socializmus a pionierske šatky. Ozaj a ešte ťažké potláčanie individuality a opičenie sa po západe.
Žiaci na slovenských školách sú veľmi individuálni. Celý vzdelávací program je nastavený tak, aby každý žiak mohol preukázať čo v ňom je. Je postavený na diskusiách, vlastných projektoch, tvorivosti... ale nie, robím si srandu. 
Rodičia nechcú, aby o tom, čo si ich dieťa oblečie rozhodovala škola, hádam majú ešte nejaká práva. Dočítala som sa, že nie každé dieťa je ideálne a je predsa rozdiel, či si sukňu oblečie dieťa, ktoré má 35 kg a dieťa, ktoré má tých kíl 60.
Tu som sa pozastavila nad tým, či títo rodičia riešia značku lekárskeho plášťa. Určite si zisťujú, či je lekár, ktorý ošetruje ich dieťa, oblečený iba v takom erárnom plášti, alebo má nejaký svoj vlastný, na ktorom vidno jeho individualitu a vedomosti. A kilá. To je tiež dôležité. 
Alebo taký sudca. Ako môžeme vedieť, či je ten sudca dobrý vo svojom odbore, keď sú všetci oblečení rovnako? To by jedného šľak trafil. Jediné, podľa čoho to môžem zistiť, sú výsledky jeho práce.
Aj školstvo je inštitúcia. Nie je dokonalá, vyvíja sa pomalšie ako by sme chceli, ale stále je to inštitúcia. Chodíme tam preto, aby sme sa niečo naučili a mohli ukázať, čo v nás je.
To, či som dobrý v matike, chémii, či fantasticky kreslím, spievam, môžem dokázať rovnako v rifliach ako v rovnošate. 
Vraj uniforma kradne dušu, hovoria pamätníci pionierskej rovnošaty. Dušu nekradne rovnošata, ale ideológia, ktorú zastupuje.
Ozaj,ešte som zabudla, že uniformy robia z ľudí "ouce". Keď sa dieťaťa spýtate, prečo chce práve to tričko alebo tie rifle, odpoveď je: Lebo všetci v triede ich majú, nepôjdem ako debil. Veď nie som "ouca." 
Školy, ktoré uniformy zaviedli ,tak urobili po dohode s rodičmi aj žiakmi. Nepotrebovali na to verejnú diskusiu, ani súhlasné vyjadrenie pospolitého ľudu.
My, ktorých sa to netýka, si môžeme spokojne vydýchnuť. Naša individualita ostane zachovaná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slobodníka za šéfa polície odmietli, ako pridelenec neprekáža

Marian Slobodník by ako šéf polície podľa premiéra Pellegriniho vzbudzoval pochybnosti. Obával sa prepojení na Bašternáka.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Nábor agentov aj získavanie informácii. To sú Noční vlci

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.

SVET

Scenár ako na Kryme? Putin chce referendum na Donbase

Trump sa má rozhodnúť, čo si myslí o referende na Ukrajine.


Už ste čítali?