Prečo nechcem byť učiteľkou na Slovensku?

Autor: Maria Garabasova | 20.1.2017 o 12:35 | Karma článku: 7,26 | Prečítané:  2213x

"Som veľmi rada, že už neučím," bolo prvé, čo ma napadlo, keď som si dočítala návrh Lucie Nicholsonovej o zmene výpisu z registra trestov na odpis.

Snažím sa uveriť tomu, čo rozpráva.Chce chrániť naše deti a zabezpečiť, aby sa ku nim nedostal akýkoľvek deviant. Bolo by to šľachetné a chvályhodné, keby si zvolila iné načasovanie.

Ak potrebujem od niekoho aby mi postrážil dieťa, zistím si, či má čas sa mu dostatočne venovať. Ak napríklad maľuje byt, bála by som sa, že by naň mohlo čokoľvek spadnúť, mohlo by si v nestráženej chvíli zobrať na hranie riedidlo a mnoho ďalších vecí, ktoré nie sú vhodné pre deti. Výsledok je taký, že mu svoje dieťa strážiť nedám.

Ak dá rodič svoje dieťa do školy, očakáva, že bude v  bezpečí.  Vyškolený personál hádam vie ako má deti ochrániť.

Učiteľ musí byť policajt, zdravotná sestra, sociálny pracovník, administratívny pracovník, niekedy upratovačka a samozrejme učiteľ. Rodičom to neprekáža. Ak majú dať postrážiť svoje dieťa niekomu iba na pár hodín a vedia, že mu nemôže venovať plnú pozornosť, tak si to vyrieši inak. V škole mu tento problém nevadí. A možno aj vadí, ale nie natoľko, aby učiteľov verejne podporil.

Lucia Nicholsonová mala v prvom rade začať tým, že školstvo akútne potrebuje peniaze. Na asistentov,vybavenie tried, zdravotný personál. ..

Len prvý bod je činnosť, na ktorú jedno volebné obdobie nestačí.  Ak jej skutočne na učiteľoch záleží tak ako píše, mala by sa zasadiť v prvom rade o to, aby učiteľ IBA učil.

Vymeškané hodiny, ktoré sú nad rámec nahlasovať na sociálku, zdravotný úraz zdravotníkovi, neprimerané správanie, kde žiak, aj keď neplnoletý porušuje zákon, policajtovi.

Všetky administratívne úkony predať tomu, kto to má na starosti. Problémy detí, ktoré potrebujú špeciálny prístup konzultovať so špeciálnym psychológom a na prácu s ním využívať pomoc asistenta. Školu samozrejme upratuje upratovačka.

 Ani jedna z týchto požiadaviek nebola splnená a aby toho nebolo málo, otvorila tému ochrany detí.  Aj jedno zneužité dieťaťa stojí za to, aby sa urobili opatrenia, určite.  S tým sa nedá nesúhlasiť. Ale ako jej návrh v súčasnom stave pomôže učiteľom?

Poslanec nemôže myslieť na ochranu jedného a ohroziť tým ochranu druhého, bez možnosti adekvátne sa brániť.

Aj medzi väzňami je pedofil hodnotený ako ten najhorší z najhorších. Spoločnosť nie je o nič milosrdnejšia.

Keby som naďalej učila, určite by som odpis z registra trestov zaslala. Ale iba pod podmienkou, že štát urobí všetky opatrenia, aby som so žiakom mala čo najmenej príležitostí ostať osamote.

V tej požiadavke je zhrnuté všetko, o čom som písala vyššie. Od prítomnosti zdravotníka, asistenta, sociálneho pracovníka, psychológa, policajta, prípadne ďalšieho kolegu.

 

Cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami a Lucia Nicholsonová vykročila pravou nohou.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.

PLUS

Slza pri oku, penis na čele? Čo znamenajú tetovania väzňov

Česká etnologička sa päť rokov stretávala s väzňami, aby objasnila mýty.


Už ste čítali?