Zabetónujme sa ešte viac...

Autor: Maria Garabasova | 21.11.2016 o 11:38 | (upravené 24.11.2016 o 23:08) Karma článku: 7,27 | Prečítané:  1762x

Nech sú obchody v nedeľu  zatvorené, aby aj predavačky mohli žiť. S rodinou a v nedeľu. Je nám ich ľúto a tak im doprajeme. Prečo nie. Na čo budeme iba mamon naháňať. Venujme sa všetci rodine. 

Poďme na výlet, uvarme si spolu obed, poďme na prechádzku do lesa. Krásna predstava. Hlavne v čase sviatkov. Čo môže byť viac ako príprava štedrej večere, výzdoba stromčeka a vôňa pečúcich sa koláčov. 

Pred sviatkami som ako učiteľka na ZUŠ mala najviac roboty. Chystali sme koncerty v škôlkach, školách, domovoch dôchodcoch, na námestiach aj v kutúrnych domoch. To znamená, všade iný program. Pre deti v škôlke iný ako pre domov dôchodcov, na námestia iný ako do kultúrnych domov. Prichystať, vyzdobiť, pozháňať kostýmy, nacvičiť, doniesť 100 stoličiek, odniesť sto stoličiek, doniesť aparatúru, poskladať aparatúru, spoločné generálky...

 Mohla by som si darčeky kúpiť trebárs v septembri, múdro a s predstihom. To je tiež krásna predstava, keby bol september pre rodiny s viacerými deťmi normálny mesiac. Lenže potrebujete písanky, veľa písaniek. Ak kúpite 524, tak ste kúpili zle , lebo oni potrebujú 568, treba vám telesnú, kúpite tenisky s čiernou podrážkou, potrebujú s bielou, kúpite im botasky a sneh napadne ako naprotiveň už koncom septembra a vy potrebujete trojo zimušných topánok, nie nemáte z minulého roka, vyrástla im noha, potrebujete obaly, pomôcky na výtvarnú, ZRPŠ, lístky na obedy, zaplatiť krúžky a ešte ku tomu všetkému potrebuje aj jesť.

Kým sa otrasiete zo septembra a začnete ako tak normálne fungovať je koniec novembra. Lenže po ňom už je december a vy ako učiteľ už chystáte Vianoce, nie je čas. A ak študujete, tak už vôbec nie. Máte zimný semester, treba vám ho zaplatiť, skúšky chcete urobiť v termíne, lebo ak to nestihnete, za všetko si musíte opäť priplatiť, zháňať docentov, vybavovať nové termíny. Ak to stihnete, napriek všetkému a idete konečne kúpiť darčeky pre svoju rodinu, urobiť Vianoce pre svoje deti, tak natrafíte na zavretý obchod, lebo je to humánne. Voči komu?

Namiesto toho, aby sme nemali 40 hodinový pracovný čas a zmenili zákonník práce na možnosť pružnej pracovnej doby, ideme sa zabetónovať. Študenti, ktorí by radi robili soboty, nedele a sviatky, keď nie sú v škole nemôžu. Radi by kúpili darčeky rodičom za svoje, ale nedá sa. A nie len, že nemôžu kúpiť darčeky, ísť do práce privyrobiť si, čakajú doma na svoju mamu, ktorá do tej práce ísť musí. Akú má toto logiku?

Tak isto ľudia, ktorí boli prepustení z práce pre dôchodkovým vekom. Zbytočná kategória ľudí? Pružná pracovná doba má mnoho výhod, tak isto aj možnosť týždňových výplat. Ale na čo?  Nedá sa, neexistuje, zavrime, obmedzme.

Kedysi boli obchody zavreté a tu sme. To "kedysi" bolo síce v minulom storočí, v inom zriadení, ale nevadí.Dúfam, že predavačky sa raz dožijú toho, že kým oni budú doma vypekať vianočné koláče, študenti budú v dobrej nálade sedieť za pokladňami. Konečne urobia rodičom Vianoce. Za svoje. Ale to by sme sa najprv museli "odbetónovať."   

     
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?